2018 Golden Globe Awards
Movies News

2018 Golden Globe Awards:Full List Of Winners and Nominees

The official award season of Hollywood kicked off on January 07 2018. The event saw the presence of prominent movie stars gathered at the 75th Annual Golden Globe Awards. The event held at Berverly Hilton in Beverly Hills celebrating the best of the best.

Seth Meyers hosted the event. Oprah Winfrey on the other hand was on spotlight as she received the 2018 Golden Globe Cecil B. DeMille Award. The 63 year old actress and media mogul received the honorary from the Hollywood Foreign Press Association, majorly for her outstanding contributions to the world of entertainment.

As expected we have compiled the list of full winners as follows

Category 1 Best Performance by an Actor in a Television Series — Drama

Nominees:

Sterling K. Brown, “This is Us”

Freddie Highmore, “The Good Doctor”

Bob Odenkirk, “Better Call Saul”

Liev Schreiber, “Ray Donovan”

Jason Bateman, “Ozark”

Winner: Sterling K. Brown, “This is Us”

Category 1 Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television.

Nominees

Laura Dern, “Big Little Lies”

Ann Dowd, “The Handmaid’s Tale”

Chrissy Metz, “This is Us”

Michelle Pfeiffer, “The Wizard of Lies”

Shailene Woodley, “Big Little Lies”

Winner: Laura Dern, “Big Little Lies”

 Category 3 Best Performance by an Actor in a Television Series — Musical or Comedy

Nominees:

Anthony Anderson, “Black-ish”

Aziz Ansari “Master of None”

Kevin Bacon, “I Love Dick”

William H. Macy, “Shameless”

Eric McCormack, “Will and Grace”

Winner: Aziz Ansari “Master of None”

Category 4: Best Television Limited Series or Motion Picture Made for Television

Nominees:

“Big Little Lies”

“Fargo”

“Feud: Bette and Joan”

“The Sinner”

“Top of the Lake: China Girl”

Winner: “Big Little Lies”

Category 5: Best Screenplay — Motion Picture

Nominees:

“The Shape of Water”

“Lady Bird”

“The Post”

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

“Molly’s Game”

Winner: “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Category 6: Best Motion Picture — Foreign Language

Nominees:

“A Fantastic Woman”

“First They Killed My Father”

“In the Fade”

“Loveless”

“The Square”

Winner: “In the Fade”

Category 7: Best Performance by an Actress in a Television Series — Drama

Nominees:

Caitriona Balfe, “Outlander”

Claire Foy, “The Crown”

Maggie Gyllenhaal, “The Deuce”

Katherine Langford, “13 Reasons Why”

Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale”

Winner: Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale”  

Category 8: Best Animated Movie

Nominees:

“The Boss Baby”

“The Breadwinner”

“Coco”

“Ferdinand”

“Loving Vincent”

Winner: “Coco”

Category 9: Best Performance by an Actress in a Television Series — Musical or Comedy

Nominees:

Pamela Adlon, “Better Things”

Alison Brie, “GLOW”

Issa Rae, “Insecure”

Rachel Brosnahan, “The Marvelous Mrs. Maisel”

Frankie Shaw, “SMILF”

Winner: Rachel Brosnahan, “The Marvelous Mrs. Maisel”

Category 10: Best Performance by an Actor in a Limited Series or Motion Picture Made for Television

Nominees:

Robert De Niro, “The Wizard of Lies”

Jude Law, “The Young Pope”

Kyle MacLachlan, “Twin Peaks”

Ewan McGregor, “Fargo”

Geoffrey Rush, “Genius”

Winner: Ewan McGregor, “Fargo”  

Category 11: Best Television Series — Musical or Comedy

Nominees:

“Black-ish”

“The Marvelous Mrs. Maisel”

“Master of None”

“SMILF”

“Will & Grace”

Winner: “The Marvelous Mrs. Maisel”

Category 12: Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television

Nominees:

Alfred Molina, “Feud”

Alexander Skarsgard, “Big Little Lies”

David Thewlis, “Fargo”

David Harbour, “Stranger Things”

Christian Slater, “Mr. Robot”

Winner: Alexander Skarsgard, “Big Little Lies”

Category 13: Best Performance by an Actress in a Limited Series or Motion Picture Made for Television

Nominees:

Jessica Biel, “The Sinner”

Nicole Kidman, “Big Little Lies”

Jessica Lange, “Feud: Bette and Joan”

Susan Sarandon, “Feud: Bette and Joan”

Reese Witherspoon, “Big Little Lies”

Winner: Nicole Kidman, “Big Little Lies”

Cross Section of Winners

 Category 14: Best Performance by an Actor in a Motion Picture — Musical or Comedy

Nominees:

Steve Carell, “Battle of the Sexes”

Ansel Elgort, “Baby Driver”

James Franco, “The Disaster Artist”

Hugh Jackman, “The Greatest Showman”

Daniel Kaluuya, “Get Out”

Winner: James Franco, “The Disaster Artist”

Category 15: Best Performance by an Actress in a Motion Picture — Musical or Comedy

Nominees:

Judi Dench, “Victoria & Abdul”

Margot Robbie, “I, Tonya”

Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Emma Stone, “Battle of the Sexes”

Helen Mirren, “The Leisure Seeker”

Winner: Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Category 16: Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Motion Picture

Nominees:

Willem Dafoe, “The Florida Project”

Armie Hammer, “Call Me by Your Name”

Richard Jenkins, “The Shape of Water”

Christopher Plummer, “All the Money in the World”

Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Winner: Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Category 17: Best Original Score — Motion Picture

Nominees:

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

“The Shape of Water”

“Phantom Thread”

“The Post”

“Dunkirk”

Winner: “The Shape of Water”

Category 18: Best Television Series — Drama

Nominees

“The Crown”

“Game of Thrones”

“The Handmaid’s Tale”

“Stranger Things”

“This is Us”

Winner: “The Handmaid’s Tale”

Category 19: Best Song in a Motion Picture

Nominees:

“Home” — “Ferdinand”

“Mighty River — “Mudbound”

“Remember Me” — “Coco”

“The Star” — “The Star”

“This Is Me — “The Greatest Showman”

Winner: “This Is Me — “The Greatest Showman”

Category 20: Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Motion Picture

Nominees:

Mary J. Blige, “Mudbound”

Hong Chau, “Downsizing”

Allison Janney, “I, Tonya”

Laurie Metcalf, “Lady Bird”

Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Winner: Allison Janney, “I, Tonya”

Category 21: Best Performance by an Actor in a Motion Picture — Drama

Nominees:

Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”

Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”

Tom Hanks, “The Post”

Gary Oldman, “Darkest Hour”

Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

Winner: Gary Oldman, “Darkest Hour”

Category 22: Best Picture — Comedy or Musical

Nominees

“The Disaster Artist”

“Get Out”

“The Greatest Showman”

“I, Tonya”

“Lady Bird”

Winner: “Lady Bird”

Category 23: Best Performance by an Actress in a Motion Picture – Drama

Nominees

Jessica Chastain, “Molly’s Game”

Sally Hawkins, “The Shape of Water”

Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Meryl Streep, “The Post”

Michelle Williams, “All the Money in the World”

Winner: Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Category 24: Best Director – Motion Picture

Nominees:

Guillermo del Toro, “The Shape of Water”

Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Christopher Nolan, “Dunkirk”

Ridley Scott, “All The Money in the World”

Steven Spielberg, “The Post”

Winner: Guillermo del Toro, “The Shape of Water”

2018 Golden Globe Award Category 25: Best Picture – Drama

Nominees

“Call Me by Your Name”

“Dunkirk”

“The Post”

“The Shape of Water”

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Winner: “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *